“Hallo, ik ben Pieter Staadegaard, directeur van Staad en samen met mijn broer Sijmen Staadegaard sinds 2013 eigenaar. Mijn passie voor grondverzetmachines kan ik met ons eigen merk STAAD tot nog grotere uiting brengen, zodat de klant nog meer centraal staat en we elektrische machines op de markt brengen die voldoen aan de klantwens van de Nederlandse én de Scandinavische klant. Een high-end machine met alle opties die de machinist compleet ontzorgt. Ik vertel je hier graag meer over.”
Vooruitblik: “2026 wordt een leuk en spannend jaar. Voor ons als Staad staan groei, innovatie, samenwerking en duurzaamheid centraal. Er staan nieuwe projecten op stapel en bovendien gaan we onze eerste twee compleet elektrische graafmachines, de emissieloze STAAD 17W en STAAD 23LC, vanaf de tweede helft van 2026 uitleveren aan klanten.” Directeur Pieter Staadegaard is enthousiast als hij vertelt over de veelbelovende vooruitzichten.
Terugblik: Maar eerst een terugblik. Volgens Pieter was 2025 een jaar vol hoogtepunten en leermomenten. “Op het gebied van graafmachines heeft er een revolutie plaatsgevonden,” zegt hij. “We hebben ons in de afgelopen jaren met succes gestort op de ombouw van diesel- naar elektrische machines, maar in 2025 hebben we de stap gezet naar de ontwikkeling en bouw van een eigen, volledig elektrische machine.” Het resultaat, de STAAD 17W mobiele graafmachine. Deze is in april getoond tijdens Bauma in München.
Pieter: “De STAAD 17W is heel positief ontvangen. We hebben bij de ontwikkeling ervan gekeken naar wat de Nederlandse klant wil. En dat betekent dat veel van de vroegere extra’s nu standaard op de machine zitten.” Als voorbeeld noemt hij een automatisch vetsmeersysteem op de boven- én onderwagen, en een veiligheidssysteem dat via trillingen in de joysticks aangeeft dat er zich een persoon in het bouwvak bevindt. Dankzij de laag ingebouwde batterij heeft de machinist veel beter zicht.
Bericht gaat door onder de afbeelding
Leermomenten waren er ook. Zo vormt het laden van batterijen soms een uitdaging. Waar doe je dit, en hoe pak je dit aan? Staad vond de oplossing in ‘Energy as a Service’. “Wij zorgen voor een batterijwissel op de werkplek, zodat de klant met een minimale onderbreking kan doorwerken met de machine.” Voor de STAAD 23LC rupsgraafmachine is speciaal de verwisselbare Powerbox 500 ontwikkeld, waarmee je minimaal een volledige werkdag kunt werken. Deze Powerbox heeft voldoende capaciteit en bovendien hoeft er maar één aangeschaft te worden, wat de kosten verlaagt.
“Ons doel is om ons STAAD-merk verder uit te rollen. Daarmee bieden we onze klanten betaalbare high-end machines waardoor uiteindelijk de Total Cost of Ownership vergelijkbaar gaat worden met die van dieselmachines”, legt Pieter uit. Wat heeft de nabije toekomst in het verschiet? Naast de al eerder genoemde emissieloze STAAD 17W en STAAD 23LC machines wordt in het eerste kwartaal van 2026 ook de ombouw van de elektrische 55-tons rupsgraafmachine in serieproductie genomen.
Bericht gaat door onder de afbeelding
Nog even terug naar de STAAD 23LC rupsgraafmachine, die vanaf midden 2026 geproduceerd gaat worden. Wat maakt dit model zo bijzonder? “Vaak worden deze machines ingezet in stedelijke gebieden, waar emissieloos de standaard aan het worden is en waar je vaak moet draaien in krappe ruimtes. Bij het slopen van tussenwoningen of de aanleg van riolering bijvoorbeeld. Daarom hebben we er alles aan gedaan om het model zo compact mogelijk te houden, met een kleine zwenkradius. Dankzij de wisselbatterijen heb je in de stad geen laadcontainer nodig, wat ook weer scheelt in ruimte”, aldus Pieter.
De STAAD 23LC rupsgraafmachine is ontworpen met de machinist in gedachten. Een luchtgeveerde, instelbare stoel die verwarmd en gekoeld kan worden, een 360-graden camerasysteem waarmee de machinist in realtime kan zien wat er zich om hem heen bevindt, een groot display, goed zicht naar alle kanten, grote spiegels en veel werklampen, het zit er allemaal standaard op. “De veiligheid en het comfort van de machinist vinden we erg belangrijk. Met onze machines kunnen zij elke klus aan.”
Pieter ziet in de elektrische machines het bestaansrecht van Staad. “In Nederland zijn wij het enige bedrijf dat actief is in de eigenbouw van elektrische graafmachines. Ook vanuit Scandinavië is de belangstelling voor onze machines groot. Logisch dat onze focus vooral op Nederland en Scandinavië ligt. Maar uiteindelijk hopen we ook andere delen van Europa te kunnen veroveren met onze elektrische machines.”
Alhoewel de aanschafkosten van een elektrische machine aanzienlijk hoger liggen dan die van een dieselgraafmachine, ziet Pieter dat de totale kosten in de komende jaren omlaag zullen gaan. “Dat zit hem in de onderhoudskosten en in de stroom. Als je die op een slimme manier genereert, dan worden de verschillen in kosten vergeleken met een dieselmachine steeds kleiner. Maar uiteindelijk is de keuze aan de
klant: kiest hij voor een emissieloze high-end machine of blijft hij bij het oude vertrouwde? Staad is er om de klant te helpen bij het maken van die keuze en om de mogelijkheden te laten zien. Wij leveren wat aansluit op de wensen van onze klanten.”
Dit artikel is gepubliceerd in het Grondwerk magazine, editie Winter 2025. Wil jij dit mooie magazine ook ontvangen? Klik dan hier.
Bekijk hieronder het volledige fotoalbum.
Neem contact met ons op. We vertellen je er graag meer over!